SEO Etkisi Ne Zaman Görülür?

SEO Etkisi Ne Zaman Görünür?

Proje fikriniz, şahane bir alan adınız, harika bir barındırma hizmetiniz ve elbette SSL sertifikanız hazır. Web sayfanızı kurdunuz ve internet üzerinden anlatılan tüm SEO tekniklerini tek tek dikkatli bir şekilde uyguladınız. Anlatılan her şeyi yapmanıza rağmen henüz bir sonuç görmeye başlamadınız. Daha doğrusu, gördüğünüz sonuçlar sizi tatmin etmiyor. Kafanızda ise tek bir soru: “Başarılı bir SEO etkisi ne zaman görülür?”

SEO Etkisi Ne Zaman Tatmin Eder?

Bu sorunun yanıtı elbette kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ancak bir gecede web sitenizin SEO sonuçlarından memnun olmayı beklemeyin.

Başarılı bir SEO etkisi, web sitesinin hedeflediği sektöre de bağlı olarak 6-8 arasında sonuç vermeye başlar. Bu süreç bazı durumlarda 1 yıl dahi sürebilmektedir.

Ancak unutulmaması gereken en önemli konu, devamlılığı sağlayabilmektir. Web sitenizi kurduğunuz birinci günden itibaren belirlediğiniz stratejiyi uygulamalı ve ne olursa olsun bundan sapmamalısınız. Konuyu küçük bir örnek ile açıklamak isterim.

Diyelim ki, yemek tarifleri paylaşacağınız bir web sitesi projeniz var. Odak kelime analizlerinizi yaptıktan sonra içerik hazırlamaya başlamanız gerekir, doğal olarak. Ancak bu noktada bir karar vermeniz gerekir. Bu içerikleri hangi sıklıkla web sitenizde yayımlayacaksınız?

Günlük, haftalık, aylık, iki haftada veya on günde bir şeklinde bir sistem kurabilirsiniz. Ancak bunu mutlaka sisteme oturtun. Eğer günlük yazıyorsanız, ne olursa olsun günlük yazın. Haftalıksa, haftalık yazın. Bu disiplin sizin devamlılığınızı sağlayacaktır.

Eğer ilk 1 ay günlük yazıp, sonradan aylık bir düzene geçerseniz, (er ya da geç pozitif etkisi olacak olsa da) bu geçişte arama motorlarından puan kaybedeceğiniz bir gerçektir.

Arama motorları düzeni sever. Düzenli olduğunuz takdirde, sizin yayım yapacağınız zamana göre örümceklerini sizlere göndererek, daha hızlı indexlenmenize bile yardımcı olabilir.

Haydi toparlayalım. Yukarıda da bahsettiğim gibi başarılı bir SEO çalışması 6-8 hatta 12 ay içerisinde kendisini gösterir. Çok aceleci olmamak, 3 ayda sonuç alamayınca hevesi kaybetmemek gerekir.

Zamanla arama motorları, içeriğinizi ve sizi kabullenerek, gerekli değeri gösterecektir. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışma sergilendiğinde SEO ile kesinlikle sonuç alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>